Torsdag 21 juni 2018

Västerbottens Mellanbygd

Kontakt

Magnus Lindgren

Redaktör

0913 - 240 03

magnus@mellanbygden.nu

Lars-Göran Halvdansson

Reporter

0913 - 240 04

larsgoran@mellanbygden.nu

Gunilla Lyrén

Reporter

0913 - 240 05

gunilla@mellanbygden.nu

Viktor Lagerborg

Reporter

0914 - 52 13 50

viktor@mellanbygden.nu

Mikael Wikman

Reporter

072 - 400 83 01

mikael@mellanbygden.nu

Maria Wennberg

Politisk redaktör

 

debatt@mellanbygden.nu

Martin Yde

Prenumerationsansvarig

090 - 71 13 81

martin.yde@tidningarinorr.se

Rolf Sjödin

Prenumerationssäljare

090 - 71 13 87

rolf.sjodin@tidningarinorr.se

Bygdeskrivare

Förutom våra anställda reportrar använder sig Västerbottens Mellanbygd också av bygdeskrivare som då och då skriver artiklar och snappar upp händelser för tidningens räkning.

Vill du bli bygdeskrivare?

Om du är intresserad av att skriva artiklar om dina hemtrakter kan du kanske bli en av våra bygdeskrivare. Det krävs ingen särskilt utbildning eller bakgrund men tidigare erfarenhet av skrivande och/eller foto är en fördel.

Loading
*
*
*
*
*

Nuvarande bygdeskrivare

Morgan Bohman, Burträsk

073 - 077 99 28

monbon03@student.umu.se

 

Calle Rising, Ljusvattnet

070 - 840 86 90

calle@fotokunskap.se

 

Therese Marklund, Bureå

072 - 558 72 12

rst72@outlook.com

 

Linda Niska Selberg, Sikeå

070 - 862 70 52

linda@vokalisten.umea.se

 

Emanuel Eriksson, Överklinten

070 - 222 02 28

emanueleriksson87@gmail.com

 

Ebba Pettersson, Ånäset

073 - 077 82 46

ebbiish@hotmail.com

 

Karolina Norberg, Flarken

073 - 092 62 38

karro_hi@live.se