Lördag 23 oktober 2021

Västerbottens Mellanbygd

Tidningar i Norrs golfcup 2021

Tidningar i Norrs golfcup 2021

Vem blir golfmästare?

Tre av Tidningar i Norrs tidningar står bakom fyra enskilda och fristående golftävlingar under sommaren 2021.

För andra året delar vi dessutom ut placeringspoäng i respektive tävlings klass vilka adderas totalt över de fyra tävlingarna varefter vi kan utse en totalsegrare av Tidningar i Norrs Golfcup 2021.

Tävlingar 2021

Torsdag 8/7 kl. 18.00 (12.00) Lycksele GK *Lokaltidningen
Torsdag 22/7 kl. 10.00Robertsfors GKVästerbottens Mellanbygd
Lördag 7/8 kl. 14.00 (09.00)Granöbygdens GK *Västerbottningen
Lördag 28/8 kl. 10.00Bjurholms GKVästerbottningen

Tävlingarna spelas individuellt slaggolf med shotgunstart på ovan angivna klockslag och information 30 minuter dessförinnan. Vi anpassar oss dock självklart till FHM:s och Golfförbundets rekommendationer varför tävlingsupplägget kan revideras.

Varje tävling spelas i tre klasser (A+B+C) med lika många deltagare per klass. Prisutdelning sker direkt efter respektive tävling (Fem priser/klass).

* Vid överskridet anmälningstak (54) på niohålsbanorna i Lycksele och Granö spelas tidigare samma dag ytterligare en runda vilken ingår i samma tävling.

Cupräkning poäng

I respektive tävlingsklass (A+B+C) delar vi ut placeringspoäng med 10 poäng vardera till segrarna i A-, B- respektive C-klass, 9 poäng till tvåorna och så vidare ner till 1 poäng för de som placerat sig som tia i respektive klass.

I varje tävling delar vi alltså ut 3 gånger 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 och 1 poäng.

Den som totalt under sommarens fyra cuptävlingar samlat ihop mest poäng (oavsett klasstillhörighet) kan titulera sig totalsegrare av Tidningar i Norrs Golfcup 2021!

Anmälan

Deltagarna anmäler sig till de enskilda tävlingarna traditionellt via golf.se.

Det behövs ingen speciell anmälan för att vara med i den totala golfcupen.

Information

Information om de enskilda tävlingarna och Tidningar i Norrs Golfcup 2021 publiceras här på respektive tidnings hemsida och på Tidningar i Norr.

Kontakt: Gunnar Eriksson – 090-711 396 – [email protected]

 

 

Slutställning 2021

Ställningen efter samtliga deltävlingar:

22 poäng: Göran Forsgren, Lycksele GK.

20 poäng: Lennart Ölund, Umeå GK.

19 poäng: Anders Fältman, Lycksele GK.

18 poäng: Jan Zackrisson, Lycksele GK.

17 poäng: Peter Grubbström, Umeå Norrmjöle GK och Harry Lindqvist, Bjurholms GK.

16 poäng: Mattias Berglund, Lycksele GK.

13 poäng: Anneli Grenholm, Örnsköldsviks GK Puttom och Lorentz Karlsson, Norsjö GK.

11 poäng: Sune Björklund, Lycksele GK.

10 poäng: Tommy Andersson, Robertsfors GK, Per-Uno Bergner, Granöbygdens GK, Tomas Bergqvist, Norsjö GK, Thomas Borgström, Lycksele GK, Johan Dahle, Granöbygdens GK, Fredrik Engman, Umeå Sörfors GK, Christina Fältman, Lycksele GK, Jan-Erik Hjukström, Lycksele GK, Eva Ludvigsson, Granöbygdens GK, Helena Nylander, Umeå GK, Lena Persson, Robertsfors GK, Nicklas Stenlund, Lycksele GK och Hans Werner, Lycksele GK.

9 poäng: Niclas Bergström, Umeå GK, Daniel Broman, Umeå Norrmjöle GK, Anders Kärnebro, Umeå Sörfors GK, Bengt Ivan Lidqvist, Åsele Nya GK, Gösta Lundberg, Bjurholms GK, Jörgen Sjödin, Umeå Sörfors GK och Åke Strandberg, Skellefteå GK.

8 poäng: Lars Bergström, Umeå Sörfors GK, Evelyn Francis Lundberg, Bjurholms GK, Johan Larsson, Robertsfors GK, Ebbe Martinsson, Umeå GK, Ingvar Möllsten, Umeå GK, Nils Sigefelt, Bjurholms GK, Daniel Spigerhäll, Umeå GK och Curt Söderström, Umeå GK.

7 poäng: Ola Dahlgren, Umeå Sörfors GK, Gunnar Göransson, Robertsfors GK, Christoffer Holmström, Granöbygdens GK, Maud Johansson, Robertsfors GK, Peter Kohlström, Umeå Norrmjöle GK, Thomas Sandström, Umeå Sörfors GK, Sonny Lindfors, Norsjö GK, Alexander Lindgren, Bjurholms GK och Anders Oppman, Robertsfors GK.

6 poäng: Anders Eriksson, Granöbygdens GK, Kjell Holmberg, Umeå GK, Karl-Axel Jonsson, Samuelsdals GK, Juha Kalander, Bjurholms GK, Peter Nilsson, Robertsfors GK, Johan Sandström, Umeå Sörfors GK, Sören Sjödin, Umeå Norrmjöle GK och Adam Svensson, Lycksele GK.

5 poäng: Mikael Björklund, Bjurholms GK, Kenneth Edskär, Lycksele GK, Christer Ericson, Umeå GK, Fredrik Lindqvist, Robertsfors GK, Olov Nilsson, Robertsfors GK, Ronnie Retsmar, Ågesta GK, Anton Sandström, Lycksele GK, Torbjörn Ulriksson, Åsele Nya GK och Hans Weinehall, Umeå Sörfors GK.

4 poäng: Nils Danielsson, Lycksele GK, Robert Eriksson, Umeå GK, Sven Granlund, Lycksele GK,  Valter Granström, Robertsfors GK, Kenneth Johansson, Robertsfors GK, Jan-Erik Karlsson, Robertsfors GK, Anders Lundmark, Umeå Norrmjöle GK, Stefan Wikman, Örnsköldsviks GK Puttom och Rickard Ågren, Umeå GK.

3 poäng: Roland Hörnberg, Robertsfors GK, Pär Forslund, Umeå Sörfors GK, Tomas Kostenius, Bjurholms GK, Thomas Lundberg, Umeå Norrmjöle GK, Kjell Persson, Robertsfors GK, Tobias Salomonsson, Robertsfors GK, Erik Wikström, Granöbygdens GK och Liza Wikström, Granöbygdens GK.

2 poäng: Katharina Bergstedt, Umeå GK, Birgitta Bäckström, Umeå Norrmjöle GK, Torbjörn Hansson, Umeå Norrmjöle GK, Marie Karlsson, Robertsfors GK, Oscar Kohlström, Mora GK, Anna Sandgren, Granöbygdens GK och Christer Volny, Umeå Norrmjöle GK.

1 poäng: Bodil Holmberg, Umeå GK, Marie Holmgren, Umeå GK, Rickard Jacobsson, Lycksele GK, Tomas Lönnberg, Lycksele GK, Hans Nylander, Umeå GK, Vidar Nylund, Granöbygdens GK och Anders Wikström, Granöbygdens GK.